Z życia w Holandii. Marken.

Opublikowano Holandia

Marken – bajkowe miasteczko położone 24 km na wschód od Amsterdamu, które kilkadziesiąt lat temu było wyspą. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1957 roku, gdy wybudowano tamę łączącą Marken z lądem. Przepiękne miasteczko z wieloma kolorowymi domkami jest idealnym kierunkiem na weekendową wycieczkę. Na miejscu można odbyć spacer przeciskając się wąskimi uliczkami lub wypożyczyć rower i skorzystać z dostępnych tras rowerowych. Jedna z nich prowadzi do latarnii morskiej, która nosi nazwę Het Paard van Marken (Koń Markeński). Obiekt jest niestety własnością prywatną i nie można go zwiedzać.

W samym miasteczku do obejrzenia jest fabryka sera, w której możemy spróbować lokalnych produktów. Innym miejscem jest fabryka wyrobu tradycyjnych butów drewnianych, które można również zakupić bezpośrednio na miejscu. W Marken jest sporo kanałów, które pokonać można przez mosty, które noszą własne nazwy. Większość domów zostało zbudowanych na sztucznie nasypanych pagórkach, co miało stanowić dodatkową ochronę przed zalaniem. Centralna cześć miasteczka, to niewielkich rozmiarów port, z którego można wybrać się w rejs promem po okolicy. Zacumowane łodzie dodają uroku temu miejscu. W porcie jest również zaplecze gastronomiczne, więc jeśli ktoś zgłodnieje to bez problemu będzie mógł się posilić w jednym z dostępnych lokali. Ciekawostkę stanowi fakt, że mieszkańcy Marken wciąć kultywuję swoją tradycję, która została w nich zakorzeniona na przestrzeni lat, gdy byli odcięci od lądu. Porozumiewają się wciąż dialektem, którego nie usłyszymy w żadnej inne części Holandii.

Koszty z jakimi trzeba się liczyć po przyjeździe do Marken to: 3 euro/h za parking (maksymalnie 9 euro za cały dzień) oraz ewentualne wypożyczenie rowerów – my za rower w tandemie zapłaciliśmy 14 euro/2h.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *